תוויות אישיות
טעימות
מועדון לקוחות
     

איך טועמים יין?

כבר הזמנת וקיבלת בקבוק יין בדואר או במשלוח ישיר. הנח אותו לכמה ימים לרגיעה, במקום מוצל וקריר. רצוי שהיין בטעימה יהי בטמפ' של צלסיוס.

רצוי לפתוח את היין לפני טעימה בכלי מיוחד (דקנטר), או בכלי מיוחד עם יניקת אוויר תוך כדי מזיגה. הכן כוס זכוכית עם רגל דקה, אחוז אותה ברגל הדקה, פתח את הבקבוק, מזוג היין והפעל את חוש הריח...

   

חוש הריח

חוש חשוב מאוד בטעימת היין. זהו גם החוש המפותח ביותר. בעוד שאנו מבחינים בסך הכול בארבעה טעמים מתוק, חמוץ, מלוח ומר, (יותר נכון 5 טעמים טעם ה )יש באפשרותנו להרגיש מאות גוונים של ריח. כאשר האף סתום אין טעם לשום תבשיל ומעדן...

יינן מיקצועי, טועם יין לפי הריח. ריחות כמו פירות יער, דובדבנים, אוכמניות, פטל, טבק, וכו' ביינות אדומים, או לימון, ליים, פירותי, מינרלים, עשבוני וכו` ביינות לבנים הם ניסיונות לתאר במילים את כל אותם ריחות וגווני ריח שפוגשים ביין.

לאחר הרחה ראשונה של היין , אוחזים את הכוס ברגלה ומסובבים את היין שבתוך הכוס. תנועה זו חושפת את היין לאוויר ובכך מנדפת עוצמה גדולה יותר של ריחות. ריחות לא נעימים של חומץ, אצטון, תרופה, גופרית ועוד מעידים על יין פגום.

מלבד הדרישה הבסיסית שהיין יהיה בעל ריחות נעימים ובעוצמה מספקת אנו מעוניינים שליין יהיו הריחות האופניים לזן הענבים ממנו הופק היין ולאופן ייצורו ואופיו של היין.

מבחינים בשני סוגי ריח ביין - הארומה, הניחוח שמקורו בענבים עצמם ויכולה להיות בעלת אופי פירותי כזה או אחר, פרחוני, עשבוני, מינרלי או מתובל והבוקה, ריחות שמקורם בתהליך יישון היין בחבית ובבקבוק. יינות שיושנו בחבית יפתחו, בנוסף לארומה, ריחות מורכבים כמו של וניל, עשן, ציפורן, אדמה, טבק, קפה, שקד קלוי ותבלינים שונים.


   

חוש הראיה

חוש הראיה מאפשר לנו לקבל אינדיקציה לגבי גיל היין או פגמים בדרך ייצורו.

הבדיקה הראשונה היא לגבי צלילות היין. עכירות או משקעים ביין גם שאינם מזיקים לבריאות מעידים על יין ותיק, אולי ותיק מידי, או על פגם בתהליך ייצור היין. יוצאים מכלל זה יינות שלא עברו סינון לפני בקבוקם. אלו הם בדרך כלל יינות מעולים שרמתם הגבוהה ויכולתם הטבעית להתיישן מאפשרים לא לסננם.

בנוסף נבדוק גם את צבע היין. הטכניקה הטובה לכך היא להטות את הכוס בכ 45 מעלות מעל גבי שולחן לבן, מפה לבנה, דף נייר לבן, ולהביט בשולי היין שבכוס. צבע בעל נטייה לגוונים חומים מעיד על יין ותיק יחסית, הן ביינות לבנים והן באדומים. מעבר לכך על צבע היין להתאים לאופיו ולאופן ייצורו. צבעו של שרדונה שיושן בחביות עץ אלון יהיה שונה למשל משרדונה שלא עבר תהליך יישון. ליין "שדה כלב" צבע ארמן עז נוטה לשחור.


   

חוש הטעם

כמובן שהוא בעל החשיבות הגדולה ביותר מבין כל החושים המשתתפים בטעימה אך מעניין לציין שלרוב יש קשר ישיר בין איכות הניחוח של יין ואיכות הטעם שלו. כשמגיעים לשלב הטעם לוקחים לפה לגימה לא גדולה מדי מהיין, מחזיקים אותו זמן מה ומעבירים לאזורים שונים בחלל הפה ועל פני הלשון. האזורים השונים מרגישים טעמים ותחושות שונות. בנוסף כדאי בזמן זה לשאוף מעט אויר לתוך חלל הפה כדי לפתח טעמים נוספים.

בזמן טעימות יין, חפשו את הנקודות הבאות: מתיקות- מורגשת בקדמת הלשון ובאה משאריות סוכר ותחושות של פרי, חומציות - תחושת "לימוניות" בצידי הלשון, שמאזנת את המתיקות. תחושה זאת אמורה להיות רבה יותר ביינות לבנים מאשר ביינות אדומים. טאנינים- תחושת בוסר. טאניניות חזקה תגרום לפה לתחושת התכווצות. אלכוהול - לעיתים ניתן לחוש בכוהל והוא משרה תחושה חמה בפה.

נבדוק את עוצמת הטעמים של היין, ועד כמה הוא מורכב ומעניין. האם היין שופע, חלק וקטיפתי והטעמים מודגשים, או משאיר בפה תחושה מימית. נבדוק את רמת החמיצות של היין ואת רמת המתיקות שלו. ביין "שדה כלב" ניתן לחוש את טעמם של הדובדבנים ממטע הדובדבן הסמוך....

נבדוק האם אופיו של היין מוצא חן בעיננו, את התפתחותו ומשך הזמן שטעמו ממשיך להתפתח בפה. בנוסף נבדוק את הטעם שאחרי (after taste) ומשך הזמן שטעמו של היין ממשיך ללוות אותנו לאחר הבליעה. כמה זמן לאחר שבלעתם את היין, הוא משאיר תחושות וטעמים? ככל שהיין משאיר טעם לזמן ארוך יותר, הוא איכותי יותר.

לאורך כל טעימת יין, חפשו את האיזון שבין צבע, ארומה וטעמים. ואת השילוב האיכותי ביניהם.


חוש המישוש

מידת סמיכות היין בפה,או מה שנקרא בשפה המקצועית גוף היין. יינות בעלי גוף מלא יעניקו תחושה של סמיכות בעת טעימתם. לא בכל יין מעוניינים לקבל גוף מלא אך ביינות האדומים הכבדים והמעולים ביותר זהו יתרון. יינות כאלו ימלאו את הפה בטעמם העז עד שלעיתים נדמה כי מתחשק ממש לנגוס בהם.

לחיים!